ROZHOVOR: Aerobik Sport TEAM Tachov

Ahoj Nikčo, děkujeme za zájem o hudbu z aerobichudba.cz, představíš se nám a povíš, jak ses vlastně dostala k aerobiku?

Ahoj, jsem Nikola Mrázová z klubu Aerobik Sport TEAM Tachov. Aerobikem se zabývám už snad od první třídy na základní škole a baví mě pořád stejně dodnes. Od 15 let trénuji děti a postupem času se to rozrostlo do větších rozměrů. Naplňuje mě na tom vidět své svěřenkyně na závodech a také vidět za tím celou tu jejich cestu, kterou podstoupily, než na závody jely. Mám strašně krásný pocit z toho, když dáváme něco složitého dohromady a pak se to povede a výsledek vypadá krásně, vlastně celkově z toho, když uvidím jen malý pokrok u svých holek a raduji se z každého jejich úspěchu. Ale je to hodně o těch dětech, mám štěstí, že se mi sešly skvělé holky, které to milují stejně jako já a pro to, aby v tom byly dobré, odvádějí kus práce a jsem ráda, že jim v tom můžu pomoct a už jen to mě naplňuje.

Jak to funguje ve vašem klubu?

Jsme tachovský klub, ale dojíždějí k nám i holky z okolních vesnic a měst. Webové stránky nemáme, ale máme stránky na facebooku (Aerobik Sport TEAM Tachov), díky kterým nám přišla spousta nových členů. Momentálně se zabýváme převážně sportovním aerobikem jednotlivkyň a mini týmů, ale začínali jsme s komerčním aerobikem a začínáme se věnovat i kategorii step aerobik.

Kdo je nebo byl hlavním zakladatelem klubu?

Já jsem klub převzala od původní trenérky, u které jsem sama trénovala, a která aerobik postupně opustila. Momentálně vedu klub sama s pomocí mé maminky, která má na starosti nejmenší přípravku a finance. Určitě bych byla ráda, kdyby se objevila ještě nějaká trenérská pomoc, protože je někdy problém časově stíhat trénovat tolik sestav, ale bohužel v Tachově není lehké někoho najít.

Kolik lidí se u vás pohybuje?

Aktuálně má náš klub kolem 35 členů. Tento stav se stále, protože se k nám hlásí stále nové zájemkyně, kterým se aerobik buď zalíbí nebo ne a tím se náš počet stále mění. Samozřejmě máme takovou tu stálou neměnnou základnu, ale v celém našem klubu jsou pouze holky. Mívali jsme jednoho kluka, ale bohužel, kluci to mají v tomhle sportu těžké díky okolí, které se na občas dívá špatným pohledem, a tak ani tento jeden zástupce mužského pohlaví u aerobiku nezůstal.

A vaše největší úspěchy? 🙂

Náš klub sbírá úspěchy především v komerčním aerobiku, ve sportovním aerobiku se teprve snažíme prosadit a vypravili jsme zatím pouze pár sportovních sestav a z toho asi největším úspěchem 3. místo ve sportovním aerobiku trojic v kategorii 11-13 let. Letos ale máme v přípravě mnoho sestav, z nichž některé stihnou jet už tuto sezónu a zbytek se k nim připojí po velkých prázdninách. Největší šanci na úspěch vidím v jednotlivcích kategorie 11-13 let, kde máme 3 šikovné zástupkyně, dále máme zastoupení i v mladších a starších kategoriích jednotlivkyň, tak snad se zadaří už letošní sezónu, přestože většina holek půjde na plochu úplně poprvé.

Podle čeho vybíráš hudbu?

Hudbu vybírám podle toho, co se hodí ke stylu cvičení jednotlivým svěřenkyním. Podle stylu cvičení jim tvořím choreografii, ve které se budou moci předvést a v tom hraje hudba podstatnou roli. Když se bavíme o jednotlivcích, tak každá je úplně jiná, jedna má spíše taneční styl, druhá má zas zpevněné pohyby, některé jsou stydlivější a některé se zas rády předvádějí a podle toho jim i vybírám hudbu, která by hrála by byla v harmonii s jejich stylem cvičení a s jejich osobnostmi.

Jak důležitý je podle tebe výběr hudby?

Výběr hudby má vliv na jejich celkový výkon, protože při cvičení je hudba to, co je burcuje a rozhýbává, dodává jim to tu jiskru, kterou na ploše potřebují. Proto je důležité každému vybrat takovou hudbu, které v nich něco vzbuzuje a která se jim líbí, protože přece jen ji budou poslouchat trénink co trénink, tóny budou vyplňovat svými kroky a právě ta jedna hudba se jim po skončení sezóny vryje do paměti jako vzpomínka na jednu konkrétní sestavu a sezónu.

Co plánuješ do budoucna?

Náš klub do sportovního aerobiku teprve vstupuje, takže si teprve hledáme to, v čem se nám bude dařit. Začali jsme ve fitnes týmech a postupně se dopracovali ke sportovnímu aerobiku jednotlivci a mini týmy. Momentálně začínáme trénovat i stepy, takže náš nejbližší cíl je připravit na závody co nejvíce jednotlivkyň a do budoucna dát do hromady i pár stepových týmů.

Díky za rozhovor a důvěru aerobichudba.cz, přejeme hodně štěstí!

2017