ROZHOVOR: Kateřina Doubravová, MW Gymnastická škola Mladá Boleslav

Aerobic má v Mladé Boleslavi silnou základnu. Jeden z pilířů lokální scény je Kateřina Doubravová, MW Gymnastická škola Mladá Boleslav, takže zdravíme do Mladé Boleslavi a ptáme se, jak to jde?

Ahoj, jsem jednou z trenérek v MW Gymnastická škola Mladá Boleslav. Cvičit jsem začala, když mi bylo asi 6 let a aktivní závodní kariéru jsem ukončila v říjnu na MČR 2017. Děti a mládež trénuji od svých 15ti let a za ty roky jsem trénovala atletickou přípravu, pódiové skladby, fitness týmy a v posledních letech i chystám choreografie. Nejvíc mě baví předávat svoje zkušenosti, vidět radost dětí na tréninku, když se jim konečně podaří něco, na čem se pracuje a samozřejmě i jejich úspěchy na závodech.

Co přesně nabízí MW Gymnastická škola Mladá Boleslav?

Jak jsem již zmínila, působíme v Mladé Boleslavi, najít nás můžete na FaceBooku nebo na webových stránkách https://mwgymnastickaskola.webnode.cz/. Věnujeme se přípravě těch nejmenších dětí, u kterých se začíná s celkovou sportovní průpravou a základy moderní gymnastiky. Většina děvčat ale závodí v soutěžích Aerobik Team Show, sportovní aerobik nebo fitness aerobik. Klub založila majitelka a hlavní trenérka Mgr. Martina Wudyová. V roce 1995 začala se 40ti děvčaty a věnovaly se pouze moderní gymnastice. V roce 1990 absolvovala FTVS se specializací na moderní gymnastiku. S dětským aerobikem se setkala na školení a přidala ho v roce 1996 – je komerčnější a dostupnější než gymnastika. Náš klub má aktuálně 180 členů, pouze děvčata ve věkovém rozmezí 4-25 let.

Živí tě aerobic?

Nerada bych mluvila za ostatní, ale myslím, že majitelé klubů se aerobikem většinou živí. Pro ostatní trenéry je to spíš přivýdělek, ale největší motivací pořád zůstává to, že nás to baví a rády pracujeme s dětmi.

Na jaké soutěže jezdíte?

Každoročně objíždíme soutěže pořádané Českým svazem aerobiku, ve všech věkových i výkonnostních kategoriích. Několikrát se nám povedlo se i nominovat na mezinárodní závody, takže máme na kontě i účast na ME a MS. Největších a nejstabilnějších úspěchů dosahujeme v Aerobik Team Show. Od roku 1998 vozíme pravidelně medaile z MČR, velmi často zlaté a ze všech věkových kategoriích. Co se týče mezinárodní úrovně, tak máme 6. místo z roku 2006 na MS, 4. místo z ME 2011, a 3. místa z ME a MS 2016.

Jak vybíráš hudbu?

Hudby pro závodní sestavy většinou vybíráme podle toho, zda se rozhodneme pro specifické téma nebo ne. Pokud ano, je to přece jen jednodušší, pokud ne, záleží to většinou na vkusu závodnic. Hlavní je, aby se jim na hudbu dobře cvičilo. Hudba na rozhodčí rozhodně vliv má – stačí si jen představit, že většina z nich objíždí rok co rok několik desítek závodů ročně, v hale sedí vždy celý víkend. Některé písničky jsou rozhodně stálice při závodních sestavách, ale rozhodně se lépe pamatují originální a neotřelé mixy.

Jaký je nebližší cíl?

Do budoucna si žádné cíle nedáváme. Přejeme si, aby si k nám chodilo zacvičit co nejvíce dětí, aby je to bavilo a pokud z toho vzejdou nějaké úspěchy, to už je jen příjemný bonus.

Díky za rozhovor.